середа, 14 грудня 2016 р.
пʼятниця, 9 грудня 2016 р.
Урок читання у 3 класі Тема.ДЛЯ ЧОГО ЛЮДИНІ СЕРЦЕ
Тема. Для чого людині
серце
Мета. Продовжити
ознайомлення учнів з літературною казкою.
Вчити орієнтуватися в тексті твору. Розвивати усне
мовлення, вміння оцінювати дійових осіб. Збагачувати
словник учнів. Виховувати прагнення творити добро.
Обладнання. Підручник
Савченко О.Я. Читанка. 3 кл. – Київ, Освіта, квиточки, ілюстрації, звукові файли, сердечка (паперові)
Методи, форми, прийоми роботи: «Будиночок
добрих слів» (робота в групах),
евристична бесіда, гра »Мікрофон».
Тип уроку. Урок вивчення нового матеріалу. Урок – казкова
подорож.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
Вже дзвінок нам дав
сигнал
Працювати час настав
Тож і ти часу не
гай,
Працювати починай.
Інтерактивна гра «Якщо…»
- Щоб налаштуватися на роботу й мати
гарний настрій пропоную вам таку вправу.
- Якщо ви хочете бути добрими і
розумними, погладьте себе і сусіда по голівці.
- Якщо ви хочете допомагати одне одному,
простягніть руку товаришеві.
- Якщо ви хочете бути
працелюбними, підніміть рученята в гору.
- Якщо
ви хочете бути дружними, візьміть одне одного за ручки.
- Якщо вихочете бути веселими, здоровими, поплещіть у долоньки.
- МОЛОДЦІ!
- Тепер щоб дізнатися тему уроку
треба відгадати загадку.
Відгадування загадки.
Ця дивна країна
Довкола – чудесна,
І все там чарівне,
Скрізь диво краса.
Подумайте, друзі,
Промовте, будь ласка,
Яка це країна?
Згадали? Це ж… (КАЗКА)
-
Так. Сьогодні ми з вами дійсно будемо подорожувати сторінками казки. А що таке
казка?
- Ви любите казки? А зараз
перевіримо, як ви їх знаєте.
Сидить півник на печі
Їсть смачненькі калачі.
Ось лисичка прибігає,
Півника мерщій хапає.
Біжить півень рятувати,
В лиса півника забрати.
(Котик і півник)
Їсть смачненькі калачі.
Ось лисичка прибігає,
Півника мерщій хапає.
Біжить півень рятувати,
В лиса півника забрати.
(Котик і півник)
Я — бичок-беремлячок,
Солом'яний у мене бочок.
Із соломи дід зробив,
Бік смолою засмолив.
(Солом'яний бичок)
Солом'яний у мене бочок.
Із соломи дід зробив,
Бік смолою засмолив.
(Солом'яний бичок)
На городі виростала,
Сили набирала,
Непомітно, дуже швидко,
Великою стала.
Став тут дід усіх гукати
Та красуню рвати.
А цю казку, діти, ви
Встигли відгадати?
(Ріпка)
Сили набирала,
Непомітно, дуже швидко,
Великою стала.
Став тут дід усіх гукати
Та красуню рвати.
А цю казку, діти, ви
Встигли відгадати?
(Ріпка)
Підробив він голосок,
Став малим співати.
Здогадалися вони:
Вовк — не наша мати.
(Вовк і семеро козенят)
Став малим співати.
Здогадалися вони:
Вовк — не наша мати.
(Вовк і семеро козенят)
Вигнав дід козу із хати —
Та й пішла вона блукати:
В зайця хатку відібрала.
Всі козу ту виганяли,
Рак козуню ущипнув,
Зайцю хатку повернув.
(Коза-дереза)
Та й пішла вона блукати:
В зайця хатку відібрала.
Всі козу ту виганяли,
Рак козуню ущипнув,
Зайцю хатку повернув.
(Коза-дереза)
Вовка зовсім не боявся
І ведмедю не дістався,
Але лисиці на зубок
Все ж потрапив...
(Колобок)
І ведмедю не дістався,
Але лисиці на зубок
Все ж потрапив...
(Колобок)
У селі у діда й баби
Гарна курочка була.
Щось маленьке і кругленьке
Вона дідові знесла.
Мишка, хоч і не хотіла,
Зачепила і розбила.
Гарна курочка була.
Щось маленьке і кругленьке
Вона дідові знесла.
Мишка, хоч і не хотіла,
Зачепила і розбила.
(Курочка Ряба)
В лісі звірям всім на втіху
Щось згубив старенький дід.
Влізли мишка туди й жабка,
Заєць, лиска, вовк, ведмідь.
Ще й кабан-іклан. Будь ласка,
Пригадайте, що за казка.
Щось згубив старенький дід.
Влізли мишка туди й жабка,
Заєць, лиска, вовк, ведмідь.
Ще й кабан-іклан. Будь ласка,
Пригадайте, що за казка.
(Рукавичка)
-
Молодці.
А хто написав ці казки? (Народ)
- Отже ці казки народні. А сьогодні
ми з вами познайомимося з літературною казкою.
-Літературні казки на відміну від
народних казок з якими ви знайомились раніше, мають автора. І сьогодні на уроці
ми дамо відповідь на питання: «Для чого людині серце» а допоможе нам у цьому
літературна казка Анатолія Дімарова.
Девіз уроку. Нехай не погасне бажання у
вас
творити
добро на планеті Земля.
ІІ. Цілевизначення і планування.
- Подумайте, що ви хочете дізнатися і
чого ви хочете навчитися на сьогоднішньому уроці. (Чого очікуєте від уроку?)
Учитель узагальнює:
- Ми дізнаємось для чого людині
серце, яка різниця між людьми із щирим серцем і безсердечними, на які вчинки
здатні такі люди, які риси характеру їм притаманні, будемо аналізувати їх на
прикладах із твору.
- Діти, коли я йшла до вас на урок,
зустріла листоношу. Він передав для вас телеграму. Зачитую.
Шановні друзі! Запрошую Вас в
гості в
чарівний ліс, у мою казкову
пригоду.
З повагою Дерев`яний чоловічок.
- Що ж, вирушаємо у подорож?
-Але щоб сісти у потяг, нам треба
придбати квитки.
-Щоб отримати квитки вам треба
виконати завдання.
1)Прочитати роз`єдуючи слова. (на дошці)
Раздобромналитесерце –
ввікнепрохолоне.
Головамаєслухатисерце,асерце–голову.
(Дітям, які дали відповідь вчитель роздає квитки.)
2)З`єднай прислів`я
Гостре словечко коле сердечко.
У дитини заболить пальчик, а у
матері серце. (Як ви розумієте це
присялів`я)
У доброї людини велике серце.
У кого серце вовче, той їсть кого хоче. (Як розумієте це прислів`я)
3) Робота з віршем “
Кажу, кажу казку…
Читання “дощиком”
-
Діти, чи цікаво
подорожувати на самоті? То давайте
запросимо дітей які ще не отримали білетики і наших гостей до нашого казкового
потягу.
Увага! Увага! Оголошується посадка на
казковий експрес.(звук стук коліс потяга)
4) Читання казки вчителем.
Зараз продовжим читання
урок,
Ми зробимо ще один
крок.
В країну чудову, в країну
казкову,
Що нас так чарує й
збагачує мову.
Тож сядьте рівненько,
будьте уважні,
Щоб працювати було вам
не важко.
-
Рухаємось далі…
-
-Діти в казці зустрінуться слова, значення яких можливо вам не знайоме.
5) Словникова робота.
Вагаючись – виявляти нерішучість у чомусь.
Крижане – зроблене з криги, льоду.
Жевріючи – ті, які горять без полум’я, тліють.
Дошкулити – не давати спокою, заважати.
Ринутися – швидко рухатися.
У розпачі
– стан сильного
душевного болю, безвихідність.
І. ЗУПИНКА « ТЕЛЕВІЗІЙНА» Бесіда за
змістом.
Гра «Мікрофон» (Евристична бесіда)
-
Кого зустріли дерев’яні
чоловічки у своєму лісі?
- Що їх здивувало у
цій звичайній дівчинці?
- Чому дерев’яні чоловічки не мали ніяких
почуттів?
- Які запитання ставили
дівчинці дерев’яні чоловічки?
- Як дівчинка пояснила
чоловічкові, що таке серце?
- До кого вона порадила
звернутися?
- Знайдіть, яким було зле
серце?
- А серце байдужої людини?
- Чому воно зовсім не зносилося?
- Яким було серце, яке дбало тільки про себе?
- А доброї людини?
- Як змінилося життя
дерев’яного чоловічка, лікар вклав
йому серце доброї людини?
- Кого знайшли дерев’яні
чоловічки взимку у лісі?
- Що могло статися з хлопчиком?
- Що сталося із серцем чоловічка від
розпачу?
- Як вдалося врятувати хлопчика?
- Що залишилося від дерев’яного
хлопчика з добрим
серцем?
Підсумок вправи:
- Як ви розумієте останнє слово героя казки? – Відповіді учнів
Встановлення
міжпредметних зв`язків,
та поповнення словникового запасу.
-
А яку роль відіграє серце в житті людини?
-
Рухаємось далі…
ІІ ЗУПИНКА ФІЗХВИЛИНКА.
Хто старався – притомився
Я прошу, щоб він підвівся.
З рук струсили слабкість й втому,
Побілили стіни дому,
Постругали ми дошки,
Забивали в них цвяшки.
Фарбували ми підлогу,
Брудні руки в нас від того.
Їх ми добре вимиваєм,
І за парти всі сідаєм.
-
Рухаємось далі…
ІІІ. ЗУПИНКА
«ТЕАТРАЛЬНА»
1. Читання діалогу в особах, а саме розмову дівчинки і чоловічка.
- Знайдіть у тексті слова, які підкажуть інтонацію
читання.
(вражено запитували, схлипнула, попросила,
поцікавився, задумалась,
переборола страх, чемно відповіла).
-
Рухаємось далі…
1. До якої частини тексту відноситься малюнок на сторінці 85
2. До якої частини
тексту відноситься малюнок на с. 87
3. До якої частини тексту
відноситься малюнок на с. 88. Читання тексту.
ІV ЗУПИНКА «Кінечна»
Вправа «Вагончики добрих слів» (групова
робота)
-Діти, зверніть увагу на квиточки які ви отримали.
Вони різного кольору, сині, жовті, зелені. Об`єднайтеся у групи за кольором квиточка.
Завдання:
І група. СЛОВА ВВІЧЛИВОСТІ.
І група ГАРНІ РИСИ ХАРАКТЕРУ.
ІІІ група
ПЕСТЛИВІ СЛОВА.
Підсумок вправи:
- Яка називаються люди які говорить слова ввічливості? – Відповіді
учнів.
- Як називають людей які мають такі риси характеру?
– Відповіді учнів.
- Як ви думаєте які серця у людей з такими рисами
характеру?
- А які серця ви хочете мати?
ІІІ.Рефлексивно-оцінювальний
етап.
- На початку
уроку ви говорили що ви очікуєте від уроку, чи справдилися ваші очікування?
-
Сподобався вам урок?
-
Чого вчить ця казка?
-
Що на уроці вас найбільше схвилювало?
- Учитель озвучує оцінки за урок.
ІV. Домашнє завдання.
Домашнє завдання прочитати казочку ще раз, а в слухачі запросити
батьків, братиків, сестричок. Після
читання пригорніться до них, скажіть вкотре, що ви їх дуже любите, нехай в їх серцях розквітає надія, впевненість, що з вас виростуть гарні люди.
-
А в моєму серці
спалахнув вогник любові до вас. І на згадку про себе і наш урок, я хочу
подарувати вам ось ці сердечка.

Спасибі всім, хто
працював:
Актором був,
Вірші читав,
Хто нам у всьому
помагав,
Та тим, хто в гості
завітав.
Додаткове завдання
Відгадування казок за ілюстрацією.
Казка стукає у двері —
Привітаємо її.
Дуже-дуже постарайтесь —
І впізнаєте її.
Підписатися на:
Дописи (Atom)